Liderlik ve Yönetici Koçluğu


Kişisel & 360 Derece Değerlendirmeler, Farkındalık, Aksiyon ve Kazanımlardan oluşan Liderlik Koçluğu süreci lideri bir sonraki seviyeye taşımaya yardımcı olur.

 • Liderlik Nedir?

  Liderlik, kendiniz, takımınız ve organizasyonunuz için pozitif değişimi tetikleyebilmek, bunun için gerekli sorumluluğu alarak bilinçli seçenekler yaratabilmektir.

  Liderlik, içsel bir yolculukla başlar, alışkanlıkları sürdürmeyi değil, bilinçli seçenekler oluşturmanızı, niyet belirleyerek niyetinizin sizi yolunuzda tutmasını sağlayabilmektir.

  Liderlik, dışsal bir yolculuk olarak da ilişkilerde bıraktığınız etki ile hayata geçer. Liderlik, biz kendimizi niyetimize göre değerlendirirken, başkalarının bizi davranışlarımıza göre değerlendirdiğinin bilinci ile niyet ve davranışlarımızı uyumlu hale getirmeyi içerir.

  Liderlik, konuşmaktan çok dinleyebilmek, ilgili kişilerin ne anladıklarını fark ederek iletişimi uyarlayabilme becerisidir.

  Liderlik, teknik olarak her tür bilgiye sahip olmak değil, doğru ve yetkin bir ekip kurarak onların en etkili şekilde çalışabilecekleri ortam yaratabilmektir.

  Liderlik, kendi vizyonunu empoze etmek değil kendi liderlik inancını ilham aracı olarak görüp ekip ile ortak vizyon geliştirebilmektir.

  Liderlik, içsel dürtüleri ile ortamın ihtiyaçlarını beraber değerlendirerek hareket edebilmektir.

  Liderlik, öğrenen kafa yapısı gerektirir. Yargılayıcı olmak yerine çözüme odaklanabilmek için doğru soruları sormak yaratıcılık ve seçenekleri kullanabilme becerisidir.

  Liderlik, olayların ya da durumların sonucu ile etkisinin uyumlu olmasını sağlayabilmektir.

  Liderlik, değerler çeşitliliğini takdir etmektir.

  Liderlik, etkin iletişim becerilerine sahip olmak, geleceği sözlerle resmedebilmektir.

 • Neden Liderlik ve Yönetici Koçluğu?

  Güçlü Lider

  Kim olduğunuza dair eşi benzeri olmayan içgörüler toplayacak, en çok da ortaya çıkma fırsatı bulmamış yönlerinizi keşfederek fark yaratan çevik bir lider olacaksınız.

  Stratejiler

  Gelişmek istediğiniz alanlarda güçlü, gerçek, hayata geçirilebilen pratik teknik ve stratejiler öğreneceksiniz.

  Organizasyonun Hedefleri

  Güçlü yanlarınızı etkin kullanmayı, doğru yerde ve zamanda ölçüsünü ayarlamayı, size ve kurumunuza hizmet etmesini sağlayacaksınız.

 • Liderlik Koçluğunu Kimler Alabilir?

  Liderliklerinde istedikleri etkiyi bırakmak, kişisel potansiyellerini maksimum düzeyde kullanmak, başarıya giden yolda fark ve anlam yaratmak isteyen uluslararası ve yerel şirketlerin tepe ve üst düzey yöneticiler ile yüksek potansiyel orta kademe yöneticiler danışan profilimi oluşturuyor.

  Liderlik gurusu Marshall Goldsmith’in de öngördüğü gibi liderlik koçluğunun sağladığı faydaları edinebilmenin liderde 3 temel özelliğin bulunmasına bağlı olduğuna inanıyorum:

  Cesaret:

  Konfor alanından çıkarak, uzun zamandır sahip olduğu limitli inançları değiştirme, yeni düşünce şekillerine açıklık.

  Alçakgönüllülük:

  Her zaman kendi ile ilgili öğrenecek ve gidecek yol olduğuna inanç duyarak, bilgisini arttırdıkça bir nevi hiç bir şey bilmediğini kabul edebilmek Sokrates’ın sözleriyle “tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir” fikrine inanç.

  Disiplin:

  Yeni davranışlar, düşünceler ve süreçleri içselleştirmek için gereken yeni düzeni ve özeni uygulayabilme becerisi.

 • Kullanılan Envanterler

  Şirket içi 360 ve kişilik envanterleri olmadığı durumlarda, programın başlangıcında yöneticilere 3 tane değerlendirme envanterinin uygulanarak liderlik koçluğu hedeflerini beslemesi önerilmektedir.

  Workplace Big Five Personality Traits Assessment:

  Bilinen en güvenilen, sektör tarafından kabul edilmiş, 5 Faktör Kişilik Modelini kullanan ve iş yeri ortamı için hazırlanmış kişisel tercihler ve kişilik envanteridir. Özellikle, verimlilik, farkındalık ve iş sonuçlarını etkileyen bir değerlendirme olarak tanımlanır.

  CCL Benchmarks 360 Assessment:

  Üst, alt ve yandaş yönetim ekibi ile kişinin kendi değerlendirmesinden oluşan 360 derece liderlik etkisi envanteri, dünyaca ünlü liderlik gelişim şirketi Center for Creative Leadership tarafından geliştirilmiş eş düzey yöneticilerin sonuçlarının da kale alınarak karşılaştırmalı sunulan bir envanterdir. Yöneticiye etkisi ve etkinliği ile ilgili ayna tutarak niyeti ile davranışlarının uyumlanması için farkındalık fırsatları sunar.

  Firo-B Business Leadership:

  Yöneticinin kişisel ihtiyaçlarının çevresindekilerle ilişkilerinde nasıl bir etki yarattığını anlamasını sağlar. İlişkilerini yönetmek konusunda farkındalık, kendi ve başkalarının davranışlarını anlayarak bilinçli ve çözümcü yaklaşımlar geliştirmesine yardımcı olur.

  Bu testlerin uygulanması ve raporları ortalama bir ay gibi bir süre içinde tamamlanır ve rapordaki sonuçlar ışığında 3 saatlik bir geribildirim koçluk seansı önerilir. Bu seansta envanter sonuçlarının ne anlama geldiği, kişinin ilişki, iletişim ve liderlik konusunda tercihleri, diğer kişiler üzerinde bıraktığı etki ve kişisel liderlik vizyonu çerçevesinde gelişimi için hangi konu ve becerilere odaklanması gerektiği tespit edilmiş olup, devamında başlayacak liderlik ve yönetici koçluğu çalışması için gerekli yol haritası çizilmiş olacaktır.

 • Liderlik Koçluğu Süreci

  1) Kimya/Uyum görüşmesi:
  Danışan ile tercihen ofis dışında gerçekleştirilen Koç ve Danışanın arasında yakın ve güvene dayalı bir ilişki olma potansiyelinin keşfedileceği toplantıdır.

  2) Koç ve Danışanın yer aldığı hedef belirleme toplantısı:

  Kurum yöneticilik anlayışı ve kişinin iş hedefleri doğrultusunda hedefler üzerinde anlaşmak, İç görü toplamak, hedefler ve gelişim planı için destek sağlamak amaçlanır.

  3) Koçluk Keşif Seansı:

  Beklenti, maksat netleştirmek, koç ve danışan arasındaki ilişkiyi tasarlamak, koçluk hedefleri oluşturmak, kişisel ve 360 değerlendirme envanterlerini incelemek, güçlü ve gelişim alanlarını düşünmek, değerlendirmek hedeflenir.

  4) Gelişim Seansları-

  Minimum iki haftada bir, maksimum dört haftada bir olmak üzere yüz yüze ya da skype/telefon ile görüşmeler gerçekleştirilir.
  Düşünme, iç-sorgulama, araştırma ve öğrenimlerin uygulanması gibi konuları içerir.

  5) Ara ve Son Değerlendirme Toplantıları

  Sponsor ve Insan Kaynakları Yöneticisinin yer aldığı süreç değerlendirme toplantısı ile hedeflere göre danışanın nasıl ilerlediği, değişen ve değişmeyen davranışlar ve bir sonraki adımların netleştirilmesi amaçlanır.

Başarıya Giden Yolda, Fark ve Anlam Yaratmak İçin...

İçimdeki Lider

kitap

Bizden Haber Alın

© 2023 Duygu Alptekin Gürsu Tüm Hakları Saklıdır... | Gizlilik Politikası

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır.