Liderlikte Başarıya Ulaşmanız İçin Size İlham Verecek 13 Prensip

Liderlikte Başarıya Ulaşmanız İçin Size İlham Verecek 13 Prensip


Liderin beden sağlığı; zihinsel ve duygusal sağlığı kadar önemlidir. Sağlıklı bir beden, liderin odaklanmasını, yaratıcı ve zor zamanlarda dayanıklı olmasını sağlar.

1:Liderin beden sağlığı; zihinsel ve duygusal sağlığı kadar önemlidir. Sağlıklı bir beden, liderin odaklanmasını, yaratıcı ve zor zamanlarda dayanıklı olmasını sağlar.

 Liderlikte Başarıya Ulaşmanız İçin Size İlham Verecek 13 Prensip:

#1 ”Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” Atatürk

 Liderlerin beden sağlığı zihinsel ve duygusal sağlığı kadar önemlidir. Bedeniniz ilk var olma şekliniz ve sizi ölene kadar taşıyan sahip olduğunuz en önemli şeydir.

Sağlıklı bir beden liderin odaklanmasını, zor zamanlarda dayanıklı ve yaratıcı olmasını sağlar.Sağlıklı beden için aklınızda tutmanız gereken yalnızca üç şey var:

  • Kaliteli ve yeterli uyku
  • Sağlıklı ve dengeli beslenme
  • Düzenli egzersiz

 2:Liderler uzun vadeli hedefler koyar ve bu hedeflerin günlük, kısa vadeli alışkanlıkları sayesinde gerçekleştiğini bilirler.

 Liderlikte Başarıya Ulaşmanız İçin Size İlham Verecek 13 Prensip:

#2 ”Çoğu insan; gücü olmadığı için değil, hedefi olmadığı için yol alamaz.” Cihan Akyol

 Büyük resmi her zaman göz önünde bulundurun.

Liderler uzun vadeli hedefler koyar ve bu hedeflerin günlük, kısa vadeli alışkanlıkları sayesinde gerçekleştiğini bilirler. Bu sağlıklı alışkanlıklar arada sırada yaptığınız şeylerden ibaret değildir; içselleştirdiğiniz yaşam biçiminiz olmuş davranışlardan oluşur: “Bir toplantıda öne çıkmak için bir kitap okuyup alıntı yapmak” ile “Yaşam biçiminiz olduğu için kitap okumak” arasında fark vardır.

3:Liderlik ettiğiniz konu ile ilgili hayalinizi daha da önemlisi iddianızı ortaya koyun.

Liderlikte Başarıya Ulaşmanız İçin Size İlham Verecek 13 Prensip:

#3 "Kişinin hayal gücüyle, düşlerinin gerçekleşmesi arasındaki mesafe, yalnızca onun yoğun isteğiyle aşılabilir." Halil Cibran

Hayallerinizin gerçekleşmesine izin vermezseniz gerçek potansiyelinizi açığa çıkaramazsınız. Dünyada sizin başarabileceklerinizden asla faydalanamaz. Öyleyse fikirlerinizi dile getirin ve başarmaktan hiç korkmayın

4:Başarılı liderler nereden başladıkları, zayıflıkları ve geçmiş başarısızlıkları fark etmeksizin kendi hayatlarından sorumlu olduklarını bilirler.

Liderlikte Başarıya Ulaşmanız İçin Size İlham Verecek 13 Prensip:

#4 "El, ayağın çalışmasından hoşnut değilse, sorumlu baştır." Nizami

Sorumluluğu ele alın ve kurban rolünü oynamayı bırakın.

Başarılı liderler nereden başladıkları, zayıflıkları ve geçmiş başarısızlıkları fark etmeksizin kendi hayatlarından sorumlu olduklarını bilirler. Hayatınızda olacaklardan sizin sorumlu olduğunuzu anlamak hem ürkütücü hem de heyecan vericidir. Ancak ve ancak bunu anladığınız zaman başarıya giden tek yolun bu olduğunu görürsünüz, çünkü bahaneler bizi sınırlar, kişisel ve profesyonel gelişimimizi engellerler. Hayatınıza sahip çıkın; unutmayın, bunu sizden başka kimse yapmaz ve yapmayacak.

5:Düşünme biçiminizi geliştirin

Yeni bilgi ve beceriler edinin.

Hayatınıza fayda sağlayacak bir bakış açısı kazanmak için, öğrenmekten asla vazgeçmeyin

Liderlikte Başarıya Ulaşmanız İçin Size İlham Verecek 13 Prensip:

#5 “Her zaman yapamayacağım şeyler üzerine çalışıyorum ki nasıl yapabileceğimi öğreneyim”  Pablo Picasso

Çoğu zaman insanlar, akıllarını yeni fikir ve olasılıklara kapatarak kendilerini sınırlarlar ,yetenek ve davranışlarının doğuştan geldiğini, liderliğin öğrenilemeyeceğini düşünürler.  Halbuki, liderin etkinliğini arttırabilmesinin en önemli sebebi öğrenmeye açık olmasıdır. Daha geniş bir yelpazedeki fikir ve deneyimlere erişebilmek için, gerekirse ufkunuzu genişletin. Bunu yapmak sadece liderliğinizi değil, kişiliğinizi de doğrudan etkileyecektir. Çünkü açık fikirli insanlar daha heyecanlı, dengeli ve meraklı yaşamlar yaşama eğilimindedir.

Yarın, bugün olduğunuz kişi olmak zorunda değilsiniz.

Bugün olduğunuz kişi ise yarın olmanız gereken kişi değil.

6:Başarıya liderlik etmek, emek harcamakla, zorluklara göğüs germekle ve seçimler yapmakla mümkün olur.

Liderlikte Başarıya Ulaşmanız İçin Size İlham Verecek 13 Prensip:

#6 "Engelsiz bir yol bulursanız, muhtemelen hiçbir yere gitmez."  Frank A. Clark

Sihirli değnekten medet ummaktan vazgeçin. Bir çok liderin elde ettiği sonuç ve başarıdan çok sahip oldukları, serveti ya da dış görünüşü konuşulur. Başardıkları ile ilgili ne kadar emek harcadığı, ne zorluklarla karşılaştığı, nasıl seçimler yaptığı, nelerden vazgeçtiği pek konuşulmaz. Bir sunumla ya da bir proje ile parlama mitini unutun.

Gelişim küçük adımlarla sağlanır. Belki her bir adımda sadece 1% iyileşme ile mümkün olur ama sonuç sizi şaşırtacak kadar heyecan verici olabilir.

7:Hata yapmaktan korkmayın. Çünkü hatalar, bir liderin kabul etmesi gereken birer basamak gibidir.

Liderlikte Başarıya Ulaşmanız İçin Size İlham Verecek 13 Prensip:

#7 “Başarı, hevesinizi kaybetmeden başarısızlıktan başarısızlığa koşmaktır.” Winston Churchill

Ekibinizin her bir üyesi gibi, siz de zaman zaman hatalar yapacaksınız. Bu, kaçınılmaz bir gerçektir. Ancak “zaten gerçekleşmiş olan” ya da “gelecekte olabilecek” hatalardan endişe duyuyorsanız, bu, sizi yıpratmak dışında bir işe yarmayacaktır.

Hatalara değil, sorunların çözülmesine ve problemlere yol açmadan önce hataları ortadan kaldırmaya yardımcı olacak sistemlerin kurulmasına odaklanın.

İyi bir planlama ve pozitiflik ile hataları en aza indirebilir ve bunlarla sakin ve etkili bir şekilde başa çıkabilirsiniz.

8:Her şeyi deneyin, ancak tek bir esas yapmanız gereken işe odaklanın!

Liderlikte Başarıya Ulaşmanız İçin Size İlham Verecek 13 Prensip:

#8 “Her şeyi denerim ama yapabildiklerimi yaparım.”Herman Melville

Yapacak çok işi olan liderlerin dikkati kolaylıkla dağılabilir. Hiç kimse zamanının %100’ünde, her çalışmada aktif rol alamaz ve almaya çalıştığı takdirde de her görevde başarılı olması mümkün olmayacaktır.

Aynı anda pek çok göreve odaklanma çabası, adeta zaman yiyicidir ve gereksiz strese neden olur.

Dikkatinizin dağılmasını engellemek, odak noktanızı elinizde tutmak ve genel olarak konsantre olma yeteneğinizi geliştirmek için alışkanlıklar ve stratejiler geliştirin.

Sakin olun ve arkanıza yaslanın. Her şeyi deneyin, ancak bir tek esas yapmanız gereken işe odaklanın!

9:Sorumluluğu paylaşmaktan ve dağıtmaktan çekinmeyin ve her şeyi kontrol etme güdünüze elveda deyin!

Liderlikte Başarıya Ulaşmanız İçin Size İlham Verecek 13 Prensip:

#9 “Gerçekten kontrol edebileceğiniz tek şey, kontrolünüz dışındaki şeylere nasıl tepki vereceğinizdir.” / Bassam Tarazi

Liderlik tarzınız ne olursa olsun, sorumluluklarınızı devretmek, zamanınızdan ve enerjinizden en iyi şekilde yararlanmak için kritik bir beceridir. Yetkilendirme zor olabilir, yine de, kontrolün bırakılması ile sorumluluğun sürdürülmesi arasındaki denge, güven ve destek gerektirir.

Birçok liderin her şeyi kendilerinin yapmasının daha kolay olduğunu düşünmesi şaşırtıcı değil!

Ancak, başkalarına güvenmek, bir lider olarak görevinizin bir parçasıdır ve uygun destekle görevleri teslim etmek, ekibinizdeki insanların gelişmesine ve büyümesine yardımcı olmak için önemli bir yoldur.

10:Kimlerle vakit geçirdiğiniz sizin kim olduğunuza da önemli ölçüde katkıda bulunur.

Liderlikte Başarıya Ulaşmanız İçin Size İlham Verecek 13 Prensip:

#10 “İnsanlar da kuyuya benzer, içlerinde boğulabiliriz.” / Ahmet Hamdi Tanpınar

Kendi hayatının sorumluluğunu almadan, şikayet eden, kendini kurban yerine koyan kişilerle vakit geçirirseniz, kendinizi aşağıya çekecek, ortalamanızı düşürecek ve başarılı olma fırsatınızı kaybedeceksiniz.

Etkisini ve etki alanını arttırmak isteyen kişilerle vakit geçirirseniz, bireysel ve profesyonel olarak kendini geliştirmeye açık kişilerle olan sohbetleriniz sizi geliştirecek ve yukarıya doğru giderek başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

11:Liderin görevi herkesi memnun etmek değil, bütünün iyiliğini düşünerek el sıkışılmış amaç ve stratejilerde işbirliği sağlamaktır.

Liderlikte Başarıya Ulaşmanız İçin Size İlham Verecek 13 Prensip:

#11 “Dünyanın en sulu, en olgun şeftalisi de olsanız şeftaliden nefret eden birileri olacaktır.” Dita Von Teese

İnsanların memnuniyeti, liderler için bir tuzak olabilir.

Başkalarının beğenisini kazanmak için emek harcamak ve onların memnuniyet duygularının peşinde koşmak, büyük bir zaman ve enerji kaybıdır.

Kendinizi başkalarının onayı ile doğrulamanıza gerek yok. Mesele sağlıklı sınırlar yaratmaktır.

12: Zaman her birimize eşit olarak dağıtılan değerli, yenilenemez bir kaynak.

Liderlikte Başarıya Ulaşmanız İçin Size İlham Verecek 13 Prensip:

#12 “Bir gün uyandığında, yapmayı isteyip de yapamadığın şeyler için zamanının kalmadığını fark edeceksin.” / Paulo Coelho

2019’un ilk günleri “zaman” kavramını en iyi anlamamız ve değerlendirmemiz gereken günler. Çünkü zaman, her birimize eşit olarak dağıtılan değerli, yenilenemez bir kaynak.

Kendimize sormamız gereken ilk soru “zamanı başarıyla mı kullanıyorsunuz?” yoksa “zamanınızı ve enerjinizi boşa mı harcıyorsunuz?”

Bu soruya yanıt vermeden önce, etraflıca düşünün. Çünkü burada, bir liderin zamanını nasıl değerlendirdiğini konuşuyoruz.

Liderler, “boşa zaman harcama” lükslerinin olmadığının farkındadır ve zaman yönetimi konusunda artık birer usta oldukları gibi, bunun, hedefe giden yolda başarının bir parçası olduğunun bilincindedirler.

13: Bir liderin benzersiz rolü, başkalarını etkilemek ve üzerlerinde eğitici bir rol üstlenmektir.

Liderlikte Başarıya Ulaşmanız İçin Size İlham Verecek 13 Prensip:

#13 “Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez.” / Mevlana

Liderlik, yalnız bir “etkinlik” değildir, başkalarının katılımını gerektirir.

Belli başlı birkaç noktaya dikkat ederek, tipik bir lider olabilirsiniz. Ancak etkili bir lider olabilmek için, bilgi birikiminizi ve deneyimlerinizi aktarmalısınız. Bu sadece yetkinlik veya uyumluluk konusunda değil, aynı zamanda düşünce ve eylemin becerileri ve bağımsızlığı konusunda da size ustalık kazandırır.

Tam da bu yüzden, eğitimi, işinizin bir parçası haline getirmelisiniz.

Bugünden başlayın.

Işığınız ile başka insanları aydınlatmayı bir görev edinin.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır.