Duygu ALPTEKIN

DUYGU ALPTEKİN GÜRSU, PCC, ACPC - LİDERLİK VE TAKIM KOÇU


 

Kişisel Amacım:

Misyonumu, başarılı iş sonuçlarını üretirken takım ve organizasyonları ile keyif verici, tatmin edici bir ilişki kuran bilinçli ve etkin liderliğe ilham vermek olarak ifade etmeyi seviyorum.Liderliğin kişisel seviyede başladığına ve ancak kişisel farkındalık, kendimiz ve diğerleriyle bağ kurarak gelişebileceğine inanıyorum.Tutkum kişilerin gerçek anlamda kim olduklarını bulmalarına ve özgün liderlik stillerini oluşturmalarına yardım etmek.

Neden Liderlik Koçu oldum?

Üniversite yıllarımdan beri kişisel gelişim ve sosyal psikolojiye büyük ilgi duydum. Kariyerime başladığım ilk yıl Dr.Wayne Dyer’ın Hatalı Alanlarınız, Sam Horne’un TongueFu/Dil Savaşı kitaplarından başlayarak nasıl daha iyi bir lider ve iletişimci olabileceğim üzerine kafa yordum.Önce Unilever sonra the Coca-Cola Company’de geçirdiğim 13 yıllık pazarlama kariyerim boyunca Türkiye, Rusya, Orta Asya, Orta Doğu, Doğu Avrupa ve Hindistan dahil bir çok pazar için Marka, Pazarlama Müdürlüğü ve Pazarlama Direktörlüğü pozisyonlarında artan sorumluluk ve uluslararası ekiplerle çalışma fırsatı buldum.Tüm bu süreçte gerek kendi liderliğimde zorlandığım ve kolay bulduğum gerek diğer liderlerde gözlemlediğim etkili ve etkisiz yaklaşımlar beni nasıl daha iyi bir lider olunabileceği konusunda meraklandırdı. Edindiğim uluslararası marka yaratma, marka geliştirme stratejilerinin kişisel marka ve liderlik anlayışını oluşturma, gerçek kişisel marka değerini ve liderlik izini ortaya koyma konusunda bana yardım edebileceğini düşündüm.Kariyerimde en son geldiğim nokta olan Türkiye Pazarlama Direktörü iken bu deneyimlerimi koçluk becerileri ile birleştirerek ürünler için kullanmak yerine kendini geliştirmek isteyen, başarıya giden yolda fark ve anlam yaratmak isteyen kişilerle paylaşmaya karar verdim. 2009-10 itibariyle Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) akredite eğitimleri tamamlayıp, yazılı ve sözlü sınavları geçerek Türkiye'nin ilk çift sertifikalı koçlarından biri oldum; Profesyonel Sertifikalı Koç (PCC) ve Adler International Learning Sertifikalı Koç (ACPC). Şu an hem kendi şirketim aracılığı ile Türkiye'de, hem de dünyanın seçkin yönetici gelişimi ve koçluk şirketlerinden Center for Creative Leadership, Coachsource, Marshall Goldsmith Stakeholder Centered Coaching ve Lane4'da global liderlik koçluğu projelerinde uluslararası alanda çalışıyorum. 4 Kıta ve 20den fazla ülkeden yöneticilerle çalışma fırsatı bularak global anlamda liderlik bakış açısı ile vizyonumu geliştirme fırsatı buldum. 2016 yılında Hindistan’da gerçekleşen Dünya Koçluk Kongresinde  stratejik yaklaşım, teknoloji kullanımı, gelecek odaklılık, geçmiş performans, etik kurallara uygunluk kriterleri üzerinden değerlendirilerek Global Liderlik Koçluğu Ödülü ile onurlandırıldım. Koçluk mesleğine katkılarımdan dolayı Avrupa Mentorluk ve Koçluk Konseyi tarafından düzenlenen 2018 Koçluk Ödülü'ne de aday gösterildim.

Eğitimim:

Amerikan Robert Lisesi ve ardından Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdim. Kendimi eğitim açısından Siyaset Bilimcisi, kariyer açısından Pazarlama Uzmanı ve görev aşkı açısından Liderlik ve Yönetici Koçu olarak tanımlıyorum. Hepsinin ortak yönünün insan psikolojisi, iletişim ve yaratıcılık olduğunu keyif ve sevgi ile yapılmadıkça bir anlam ifade etmeyeceğini düşünüyorum.

Koçluk ve Liderlik alanında aldığım eğitimler:

-Academy of Executive Coaching, Systemic Team Coaching Certification, Türkiye 2018

-Center For Creative Leadership Team Coaching Workshop, Belçika 2017

-Gestalt Terapi teori (2014-17),metodoloji (2015-16),uygulayıcılığı (2016-18) Eğitimleri, Türkiye

-Discovery Learning Influence Style Indicator Facilitator Certification, USA 2016

-The Myers-Briggs Company Firo-B Fundamental Interpersonal Relationships Orientation- Behaviour Instrument Facilitator Certification, Belçika 2015

-Workplace Big Five Personality Traits Assessment Facilitator Certification, Belçika 2014

-Center for Creative Leadership CCL Suite 360, Benchmarks Assessment Facilitator Certification, Belçika 2014

-Center for Creative Leadership Executive Coaching Training, Belçika 2014-2015

-Coach in a box Leadership Coaching Training, İngiltere 2014-2015

-Marshall Goldsmith Stakeholder Centered Executive Coaching Certification, İngiltere 2013

-ORSC Organizations, Relationships and System Coaching, Türkiye 2012

-Newfield Network, Generative Leadership, A.B.D. 2012

-Licensed NLP Practitioner™ Certification by Richard Bandler, İngiltere 2011

-Team Coaching International & Team Diagnostics Assessment Facilitator & Practitioner Certification, İngiltere 2011

-Coaches Training Institute (CTI) USA Co-Active™ Leadership Program, İspanya 2010-2011

-Eurasian Gestalt Program, Group Coaching Training Certification, Türkiye 2010

-Adler International Learning Central Europe and Canada Coaching Training & Practicum Certification, 2009-2010 

Başka neler yapıyorum?

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF), Türkiye Uluslararası KOçluk Derneği, Professional Women Network, Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneklerinde üyeliklerim ile koçluk ve eğitim alanında sosyal çalışmalar yapıyorum. 2009-2016 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi ve MBA programlarında iletişim ve Liderlik dersleri verdim.

Evli ve bir erkek çocuk annesiyim.